REHABILITACJA NIEMOWLĄT
Metoda NDT – Bobath
Metoda NDT-Bobath stosowana jest z powodzeniem dla wcześniaków, niemowląt i dzieci starszych z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi oraz prezentującymi opóźnienia w rozwoju.
NDT-Bobath – założenia
Metoda NDT-Bobath jest formą fizjoterapii, którą stosuje się u:
- wcześniaków,
- niemowląt, na przykład mających kłopoty z napięciem mięśniowymlub asymetrię ułożeniową,
- dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, genetycznymi i ortopedycznymi, opóźnieniem rozwojowym.
U podstaw metody leży założenie, że istotą deficytu ruchowego są zaburzenia odruchów postawy. Ponieważ dzieci ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym bądź dysfunkcjami ruchowymi inaczej odbierają wrażenia czuciowe, ich odruchy fizjologiczne nie są prawidłowe, a sposób, w jaki się poruszają wpływa na ich dalszy nieprawidłowy rozwój. Terapia ma eliminować złe wzorce ruchowe, a utrwalać dobre, bazując na plastyczności mózgu, czyli jego zdolności do uczenia się na podstawie informacji docierających z zewnątrz.
Celem działań w myśl założeń metody Bobath jest wsparcie rozwoju i osiągnięć pacjentów z zaburzeniami ruchowymi na tyle, na ile pozwalają uszkodzenia. Najważniejsze jest przygotowanie dziecka do (możliwie jak najbardziej) samodzielnego funkcjonowania.
Usprawnienie napięcia mięśniowego i eliminacja nieprawidłowych odruchów dziecka wypracowywana jest poprzez specjalistyczne ćwiczenia. Ich tempo, rodzaj i rytm ustala się indywidualnie dla każdego dziecka, w zależności od możliwości i potrzeb.
Metoda NDT-Bobath:
- hamuje niewłaściwą postawę oraz nieprawidłowe odruchy oraz zaburzenia ruchowe powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu,
- normalizuje napięcie mięśniowe (podwyższa obniżone i obniża wzmożone),
- wyzwala ruchy jak najbardziej zbliżone do prawidłowych.
Terapia Bobath skierowana jest przede wszystkim do niemowląt z zaburzeniami ruchowymi. Najlepiej rozpocząć ją się przed 6. miesiącem życia dziecka. Podczas sesji rehabilitacji metodą NDT-Bobath terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a nie wyłącznie jego poszczególne części. To oznacza dynamiczną aktywizację dziecka.
Ważnym elementem terapii jest współpraca fizjoterapeuty i rodziców. Sposobem utrwalania wzorców ruchowych wspomaganych przez fizjoterapeutę jest prawidłowa pielęgnacja, karmienie czy noszenie dziecka przez opiekunów. Dodatkowo przeszkoleni rodzicekontynuują ćwiczenia metodą NDT-Bobath w warunkach domowych. Dzięki temu postępy obserwuje się szybciej.
Terapię prowadzi:
mgr Małgorzata Prokop – fizjoterapeutka metody SI oraz NDT Bobath